top of page

מניעת זיהומים בפות ובווגינה

הווגינה מנקה את עצמה לבד, יחד עם זאת היא יכולה להזדהם מווירוסים או בקטריות במהלך הסקס. כך נעזור לה לחזור לאיזון, ונמנע את המחלות הבאות


תמונה: flickr, Marc Palm, cc by nc nd


כל הפותות יפות וכל הווגינות מעולות, וכדאי לדעת איך לטפל בהן כדי להמנע מראש ממחלות וזיהומים. ראשית, נסגור פינה: פות (Vulva) היא מה שנראה בחוץ - כולל שפתיים חיצוניות ופנימיות (מה שפעם כונה שפתיים גדולות וקטנות), דגדגן, פתח השופכה וכף הערווה (הרקמה השומנית שעליה צומח שיער הערווה); הנרתיק - המכונה בלעז וגינה - כולל את מה שפנימה.


הווגינה מנקה את עצמה ולא צריכה את הכוונות הטובות שלנו, תודה רבה. יש בה אוכלוסייה ענפה של חיידקים טובים והם מייצרים חומר שמונע מחיידקים אחרים להדבק לדפנות הווגינה ולפלוש לרקמותיה. פגיעה באיזון שלהם, או בסביבתם החומצית, יכולה להוביל להשתלטות עוינת, זיהומים ודלקות.


מה שזה אומר הוא שאין צורך לשטוף את הווגינה: לא בזרמי מים פנימה, לא בשטיפות אינטימיות, ובטח שלא לסבן אותה. כל אלו משנים את רמת החומציות הטבעית, מעקרים אותה מההפרשות המצויות בה ושוטפים החוצה את החיידקים הטובים - ובכך הופכים את הווגינה לפגיעה. אז מה כן? מותר לשטוף את הפות ואת השפתיים החיצוניות.


נורמלי שיהיו הפרשות שקופות או לבנות: הווגינה היא שריר צינורי וההפרשות מיוצרות בצוואר הרחם. שינויים בכמות ההפרשות לרוב קשורים לשינויים הורמונליים: לדוגמה בזמן הביוץ ההפרשות ייעשו צמיגות יותר ונמתחות, קצת כמו חלבון של ביצה. אם הצבע משתנה או שיש גירוד או ריח - זה סימן חשוד.

הריח של הווגינה משתנה בהתאם לשינויים הורמונליים, והוא לא בהכרח מעיד על מחלות. אם הוא לא נעים ועלייך להסוות אותו, מוטב להבדק. אם ברצונך לשפר את הריח והטעם בדרכים טבעיות, שתיית מיץ אננס תעזור לריח מתוק יותר. לעומת זאת אכילת אספרגוס ו/או בשר תוביל לתוצאה ההפוכה.


וירוסים ובקטריות יכולות להגיע לווגינה במהלך סקס, בין אם מחדירת צעצוע, פין, אצבעות או לשון. יש כמה עצות סבתא שיעזרו להתגבר על הדרעק (כלומר, נגד פטריות וכו', אך לא נגד מחלות מין) ולהחזיר את הפלורה הנרתיקית למצבה האהוב: חומץ תפוחים ו/או נרות בוריקס. לעיתים יציעו שמן קוקוס, שעוזר נגד גירויים בעור והוא דליל יותר משמן זית. כדאי גם לדעת שאחת הצרות השכיחות יותר אחרי סקס היא דלקת בדרכי השתן, והפתרון הפשוט ביותר כנגדה הוא לשתות הרבה ולהשתין (וגם כמוסות חמוציות או מיץ חמוציות). בכל אופן, בנוגע למניעת פטריות, הדרכים הנפוצות יותר הן אלו:


חומץ תפוחים - מיועד להחזיר לווגינה את החומציות. ניתן לשטוף אותה עם כף חומץ תפוחים מדוללת בכוס מים פעם עד כמה פעמים ביום (זה דורש קצת אקרובטיקה), או להשתכשך באמבט שכוס חומץ תפוחים עורבבה בו. אמבטיית חומץ תפוחים עוזרת גם נגד דלקת בדרכי השתן (מה שיעזור יותר הוא לשתות ולהשתין הרבה);


בוריקס - אלה נרות שמוכנסים לנרתיק ומעלים את רמת החומציות. ניתן להעזר בהם נקודתית אם קרה משהו, או פעם בחודש כמניעה. כדאי לשים לב שהם נוזלים ונמרחים כחלוף היום אז כדאי להתארגן עם מגן תחתון ובטח שלא להכניס את הבוריקס יום לפני סקס.


יחד עם זאת, חשוב להבחין בין פטריות וכו', לבין מחלות מין כמו כלמידיה או זיבה, שאינן מושפעות מחומציות הנרתיק, והדרך היחידה למנוע אותן היא שימוש בקונדום. בנוסף, שימו לב שישנם וירוסים אחרים שעוברים בסקס, כמו פפילומה או הפטיטיס C (או אם מדובר ביחסים אנאליים: הפטיטיס A), שגם הם אינם מושפעים מהפלורה הטבעית של הווגינה או מחומציותה, והדרך היחידה להמנע מהדבקות בהם היא על ידי חיסונים נגדם.


מימין לשמאל: נרות בוריקס ובקבוק חומץ תפוחים0 תגובות

Commentaires


bottom of page